moja niepodległa
pokaz koszyk
rozwiń menu
Książki »
»
WiP kontra PRL. Ruch Wolność i Pokój 1985-1989
Książki »
Tytuł książki:

WiP kontra PRL. Ruch Wolność i Pokój 1985-1989

Autor książki:

Monika Litwińska

Dane szczegółowe:
Wydawca: WYSOKI ZAMEK
Rok wyd.: 2015
Oprawa: miękka
Ilość stron: 604 s.
Wymiar: 165x235 mm
EAN: 9788394143442
ISBN: 978-83-9414-344-2
Data: 2015-04-27
Cena wydawcy: 44.90 złpozycja niedostępna
Produkty podobne:
okładka książki - Ruch Wolność i Pokój we Wrocławiu
Ruch Wolność i Pokój we Wrocławiu 20.00 zł pozycja dostępna!

Co łączy Bogdana Klicha, Konstantego Miodowicza, Jana Maria Rokitę, Bartłomieja Sienkiewicza i Andrzeja Stasiuka. Nie chodzi o przynależność do jakieś formacji politycznej. Oni wszyscy i wielu innych w latach osiemdziesiątych ubiegłego wieku działali w Ruchu "Wolność i Pokój". "Wi P" zajmował wyjątkowe miejsce na mapie opozycji antykomunistycznej. Obok tradycyjnych postulatów opozycyjnych wprowadził do debaty nowe hasła i nowe, niedostrzegane wcześniej problemy, takie jak odmowa służby wojskowej, pacyfizm, ekologia. Jego zasługą było zniesienie w rocie przysięgi wojskowej zapisów o sojuszu z Armią Radziecką oraz wprowadzenie możliwości odmowy pełnienia służby wojskowej ze względu na światopogląd. Był tą częścią młodej opozycji, której udało się nawiązać kontakt i programowe porozumienie z organizacjami pacyfistycznymi Europy Zachodniej. Za swoich patronów obok Jana Pawła II i ks. Jerzego Popiełuszki przyjął m.in. Mahatmę Gandhiego, Martina Luthera Kinga czy Otto Schimka. Jego znakiem firmowym stały się spektakularne akcje, takie jak wielkie plakaty na rusztowaniach w największych miastach czy bitwy na kamienie pod sowieckim konsulatem w Krakowie.

Książka Moniki Litwińskiej jest pierwszą pełną monografią Ruchu w skali całego kraju. Przedstawiono w niej genezę "Wi P" na tle europejskiego ruchu pacyfistycznego, program, najważniejsze ośrodki oraz formy i metody działania. Oparta na szerokiej bazie archiwalnej, prasie drugiego obiegu oraz relacjach i wspomnieniach działaczy, wzbogacona licznymi, często nie publikowanymi dotąd zdjęciami, stanowi obowiązkową lekturę dla osób chcących poznać tę najbardziej oryginalną formę antykomunistycznej opozycji z ostatnich lat PRL.

Książka "WiP kontra PRL. Ruch Wolność i Pokój 1985-1989" - Monika Litwińska - oprawa miękka - Wydawnictwo WYSOKI ZAMEK. Książka posiada 604 stron i została wydana w 2015 r.

Oceń, napisz recenzję/opinię [+]
Kupujący tę pozycję zamówili również:
Ruch Wolność i Pokój we Wrocławiu - okładka książki

Ruch Wolność i Pokój we Wrocławiu

Kamil Dworaczek, Grzegorz Waligóra
Duszpasterstwa środowiskowe w latach - okładka książki

Duszpasterstwa środowiskowe w latach 1945-1989....

Cecylia Kuta, ks. Józef Marecki OFMCap (red.)
Solidarność Walcząca - okładka książki

Solidarność Walcząca

Krzysztof Brożek, Grzegorz Surdy