moja niepodległa
pokaz koszyk
rozwiń menu
Tytuł książki:

Wśród wojennej nawałnicy. Wspomnienia oficera z lat 1939-1945

Autor książki:

Władysław Krzyściak

Dane szczegółowe:
Wydawca: Instytut Pamięci Narodowej, IPN
Rok wyd.: 2014
Ilość stron: 510 s.
EAN: 9788376295961
ISBN: 978-83-7629-596-1
Data: 2015-10-23
pozycja niedostępna

Opis książki:

Wspomnienia oficera Wojska Polskiego, Władysława Krzyściaka, zostały przygotowane i opracowane przez pracowników katowickiego OBUi AD w ramach serii edycji źródeł. Autor wspomnień był zawodowym oficerem artylerii WP. Zebrał bogate doświadczenie wojskowe, walcząc w szeregach armii austriackiej podczas I wojny światowej, następnie w latach 1918-1920, uczestnicząc w walkach o niepodległość Polski na froncie ukraińskim i bolszewickim (m.in. w składzie pociągu pancernego „Smok"). W okresie międzywojennym służył w 8 i 21 pułku artylerii lekkiej; z tym drugim kpt Krzyściak jako dowódca II dywizjonu przeszedł szlak bojowy we wrześniu 1939 r. Po ucieczce z niemieckiej niewoli przedostał się przez Węgry do Francji, gdzie walczył w składzie 2 Dywizji Strzelców Pieszych, następnie był internowany w Szwajcarii. Publikowane wspomnienia są zapisem jego przeżyć z lat 1939-1945.

W publikacji wykorzystano kilkaset zdjęć udostępnionych m.in. przez rodzinę W. Krzyściaka, a także archiwa polskie (Archiwum Akt Nowych, Centralne Archiwum Wojskowe, Instytut Pamięci Narodowej) i zagraniczne (Bundesarchiv Militärarchiv Freiburg, Instytut Polski i Muzeum im. Gen. Sikorskiego w Londynie, Ministry of Defence APC Polish Historical Disclosures, Schweizerisches Bundesarchiv).

Książka "Wśród wojennej nawałnicy. Wspomnienia oficera z lat 1939-1945" - Władysław Krzyściak - Wydawnictwo Instytut Pamięci Narodowej, IPN. Książka posiada 510 stron i została wydana w 2014 r.

Spis treści:

Wstęp
Nota edytorska
Ironia „złotej jesieni"
Drogi odwrotu
Dramatyczna przeprawa
Karabin nie zawodzi
Ostatni bój mego września
Wolność - godna każdego ryzyka
Przez pięć granic - do szeregów
Z Węgier do szeregów Polskiego Wojska
Zawiedzione nadzieje
Polscy żołnierze - zawsze w awangardzie
Gościnność gospodarzy i rygory władz
Nie traciliśmy czasu na próżno
Przez Francję - za kanał La Manche
Emigracyjny finał
Bibliografia
Wykaz skrótów
Indeks nazwisk
Indeks geograficzny

Bądź pierwszy - Oceń, napisz recenzję/opinię [+]