moja niepodległa
pokaz koszyk
rozwiń menu
Tytuł książki:

Wybory i referenda w PRL

Autor książki:

Sebastian Ligarski, Michał Siedziako

(red.)
Dane szczegółowe:
Wydawca: Instytut Pamięci Narodowej, IPN
Rok wyd.: 2014
Oprawa: twarda
Ilość stron: 821 s.
Wymiar: 170x245 mm
EAN: 9788361336266
ISBN: 978-83-61336-26-6
Data: 2014-11-21
21.00  30.00 
pozycja dostępna Wyślemy w czasie: 24 h

Opis książki:

Na pracę składa się blisko 40 artykułów, napisanych przez badaczy reprezentujących różne ośrodki i dyscypliny naukowe - historię, politologię i prawo. Pierwsze trzy teksty, autorstwa prof. Jerzego Eislera, prof. Wojciecha Sokoła i dr. Sebastiana Ligarskiego, stanowią wprowadzenie do tematu. W kolejnych częściach pracy zamieszczono artykuły poświęcone następującym zagadnieniom: głosowaniom w latach 1946, 1947 i 1952, wyborom w okresie rządów Władysława Gomułki, w latach siedemdziesiątych i osiemdziesiątych, propagandzie wyborczej, stosunkowi Kościołów i mniejszości narodowych do wyborów, opozycji i oporowi społecznemu wyrażanemu w okresie akcji wyborczych oraz stosunkowi zagranicy do peerelowskich głosowań.

Problematyka związana z wyborami i referendami w PRL nie była do tej pory prezentowana w literaturze w sposób całościowy. Prezentowany tom studiów zmienia ten stan rzeczy. Zgodnie z intencją redaktorów może być traktowany jako szerokie rozpoznanie pola badawczego i stanowić zachętę do dalszych badań.

Fragment recenzji prof. dr. hab. Antoniego Dudka:

Problematyka wyborów w powojennej Polsce była dotąd przedmiotem zainteresowania badaczy przede wszystkim w odniesieniu do referendum ludowego z 1946 r. oraz trzech elekcji szczególnie istotnych z punktu widzenia dziejów politycznych: z 1947, 1957 i 1989 r. Na marginesie badań pozostawały natomiast pozostałe głosowania powszechne […]. Omawiana praca stanowi udaną próbę poszerzenia tej perspektywy, zarówno poprzez szersze niż dotąd ujęcie zagadnienia wyborów w innych latach niż wymienione, jak i omówienia ich różnorodnych aspektów, często pomijanych we wcześniejszych opracowaniach.

Fragment recenzji prof. dr. hab. Tadeusza Wolszy:

Jestem pod dużym wrażeniem szczegółowości przeprowadzonych przez Autorów badań archiwalnych. Warto też w tym miejscu podkreślić, że tematyka niektórych z tych artykułów, głównie dotycząca spraw regionalnych, była nowatorska. […] Generalna konstatacja nasuwa się sama. Recenzowana praca to przykład dobrze pomyślanej pracy zbiorowej, wykonanej z dużym zaangażowaniem i wiedzą przez poszczególnych członków zespołu.

Książka "Wybory i referenda w PRL" - Sebastian Ligarski, Michał Siedziako (red.) - oprawa twarda - Wydawnictwo Instytut Pamięci Narodowej, IPN. Książka posiada 821 stron i została wydana w 2014 r. Cena 21.00 zł. Zapraszamy na zakupy! Zapewniamy szybką realizację zamówienia.

Bądź pierwszy - Oceń, napisz recenzję/opinię [+]