moja niepodległa
pokaz koszyk
rozwiń menu
Księgarnia »
Książki »
»
Z dziejów agonii i podboju. Prace zebrane z zakresu najnowszej historii...
książka:

Z dziejów agonii i podboju. Prace zebrane z zakresu najnowszej historii Polski

Dane szczegółowe:
Wydawca: ARCANA
Rok wyd.: 2011
Oprawa: twarda
Ilość stron: 640 s.
Wymiar: 165x245 mm
EAN: 9788360940143
ISBN: 978-83-60940-14-3
Data: 2011-04-12
32.00  73.50  41.5 
pozycja dostępna Wyślemy w czasie: 24 h

Z dziejów agonii i podboju. Prace zebrane z zakresu najnowszej historii Polski - Janusz Kurtyka - opis książki:

Rzeczpospolita utracona. Z dziejów agonii i podboju. Prace zebrane z zakresu najnowszej historii Polski to antologia publikacji Janusza Kurtyki drukowanych w latach 1987-2010 w pracach zbiorowych, periodykach naukowcyh: "Arce”, "Pamięci i Sprawiedliwości”, "Studiach Rzeszowskich”, "Zeszytach Historycznych” oraz "Zeszytach Historycznych Wi N”.

Janusz Kurtyka – to, z jednej strony, autor ważnych dla poznania dziejów Wi N edycji źródłowych, z drugiej zaś badacz o niezwykłym zmyśle syntezy. Od wielu współczesnych naukowców różniła go fundamentalna kwestia – wolna od peerelowskich naleciałości semantyka. Używany przez niego język, stosowane przy opisie najnowszej historii pojęcia wolne są od peerelowskiej i postpeerelowskiej propagandy, wolne od przeinaczeń uparcie powtarzanych przez reżimowych historyków i publicystów oraz grono ich naśladowców. W jego tekstach wolność jest wolnością, podbój – podbojem (a nie wyzwoleniem), Kresy – Polską (a nie Ukrainą, Białorusią czy Litwą). Są one również wolne od (charakterystycznego dla ukąszonych peerelem naukowców) relatywizowania powojennych postaw. Bohaterowie są w nich bohaterami, a zdrajcy sprawy polskiej – zdrajcami. Spojrzenie Janusza Kurtyki na historię dwudziestowiecznej Polski cechuje konsekwencja i ujmowanie jej z perspektywy władz legalnego, wolnego, suwerennego państwa. W takim ujęciu nie ma miejsca na postrzeganie ludowej Polski inaczej niż zgodnie z historyczną rzeczywistością – jako państwa niesuwerennego, wasalnego wobec Kremla, z politycznym establishmentem narzuconym przez ościenne mocarstwo. (ze wstępu Wojciecha Frazika i Filipa Musiała) Edycja wspólna z Instytutem Pamięci Narodowej

Książka „Z dziejów agonii i podboju. Prace zebrane z zakresu najnowszej historii Polski” - oprawa twarda - Wydawnictwo ARCANA.

Książka posiada 640 stron i została wydana w 2011 r.

Oceń, napisz recenzję/opinię [+]
  Bądź pierwszy - napisz opinię, recenzję o książce "Z dziejów agonii i podboju. Prace zebrane z zakresu najnowszej historii..."
Kupujący tę pozycję zamówili również:
Od niepodległości do niepodległości. - okładka książki
Od niepodległości do niepodległości. Historia... Adam Dziurok, Marek Gałęzowski, Łukasz Kamiński, Filip Musiał
Wyzwolenie? 1945 - okładka książki
Wyzwolenie? 1945 Krzysztof Wyrzykowski
Czerwona zaraza. Seria: Z archiwów - okładka książki
Czerwona zaraza. Seria: Z archiwów bezpieki -... Filip Musiał, Jarosław Szarek (red.)
Produkty podobne: