moja niepodległa
pokaz koszyk
rozwiń menu
książka:

Zakony męskie diecezji chełmińskiej i ich losy w czasie II Wojny Światowej

Dane szczegółowe:
Wydawca: Instytut Pamięci Narodowej, IPN
Rok wyd.: 2017
Oprawa: twarda
Ilość stron: 215 s.
Wymiar: 175x245 mm
EAN: 9788380981638
ISBN: 978-83-8098-163-8
Data: 2017-10-20
30.00 
pozycja dostępna Wyślemy w czasie: 24 h

Zakony męskie diecezji chełmińskiej i ich losy w czasie II Wojny Światowej - Leszek Molendowski - opis książki:

Niniejsza książka po raz pierwszy w polskiej historiografii opisuje historię osiedlenia się i działalność poszczególnych męskich zgromadzeń zakonnych w diecezji chełmińskiej w okresie międzywojennym. Główna narracja skupia się jednak na losach zakonników przebywających w placówkach zakonnych w momencie wybuchu II wojny światowej: franciszkanów w Gdyni, jezuitów w Gdyni i Grudziądzu, księży misjonarzy i pallotynów w Chełmnie, michalitów i redemptorystów toruńskich, misjonarzy Świętej Rodziny w Wielkim Klinczu, salezjanów z Rumi oraz werbistów z Górnej Grupy.

Jeszcze w trakcie działań wojennych we wrześniu 1939 r. instytucje partyjne i aparat policyjny Niemiec uderzyły w polskie duchowieństwo katolickie. W ciągu kilku tygodni wszystkie te placówki przestały istnieć, a księża i bracia zakonni zostali z nich wypędzeni lub aresztowani. Wielu z nich zamordowano, m.in. w Piaśnicy; innych zesłano do obozów koncentracyjnych. Tylko nieliczni wrócili po wojnie do ojczyzny i zaczęli tworzyć nową, jeszcze nie opisaną, historię diecezji chełmińskiej.

Książka „Zakony męskie diecezji chełmińskiej i ich losy w czasie II Wojny Światowej” - oprawa twarda - Wydawnictwo Instytut Pamięci Narodowej, IPN.

Książka posiada 215 stron i została wydana w 2017 r.

Oceń, napisz recenzję/opinię [+]
  Bądź pierwszy - napisz opinię, recenzję o książce "Zakony męskie diecezji chełmińskiej i ich losy w czasie II Wojny Światowej"
Kupujący tę pozycję zamówili również:
Kościół katolicki w Europie Środkowo-Wschodniej - okładka książki
Kościół katolicki w Europie Środkowo-Wschodniej... Mariusz Krzysztofiński, ks. Józef Wołczański (red.)
Produkty podobne: