pokaz koszyk
»
»
»
Zarejestrujcie nam Solidarność! Strajk sierpniowy 1988 r. w Szczecinie
»
»
»
»
książka:

Zarejestrujcie nam Solidarność! Strajk sierpniowy 1988 r. w Szczecinie

Dane szczegółowe:
Wydawca: Instytut Pamięci Narodowej, IPN
Rok wyd.: 2009
Oprawa: twarda
Ilość stron: 250 s.
Wymiar: 165x240 mm
EAN: 9788361336402
ISBN: 978-83-6133-640-2
Data: 2009-12-08
Cena wydawcy: 25.00 złpozycja niedostępna

Zarejestrujcie nam Solidarność! Strajk sierpniowy 1988 r. w Szczecinie - Artur Kubaj, Maciej Maciejewski - opis książki:

Strajki, do których doszło na przełomie sierpnia i września 1988 r. w kilku ośrodkach przemysłowych, stanowią bardzo ważne ogniwo w procesie zmian prowadzących do rozkładu systemu komunistycznego w Polsce, wymusiły bowiem na władzy podjęcie negocjacji z opozycją. Powyższe wydarzenia pozostają niejednokrotnie w cieniu przełomowych, nie tylko dla losów naszego kraju, wypadków 1989 r. Dlatego historycy z różnych ośrodków w Polsce, wykorzystując przypadającą w 2008 r. dwudziestą rocznicę strajków z 1988 r., zdecydowali się przedstawić na szerokim tle politycznym i społecznym ich przebieg i konsekwencje.
Poszczególne teksty dają szczegółowy obraz konfliktu opozycji z władzą w 1988 r., antagonizmu przeplatanego negocjacjami i mediacją Kościoła katolickiego. Prezentowana książka składa się z trzech części: 1. Sytuacja polityczna w Polsce pod koniec lat osiemdziesiątych XX w.; 2. Strajk sierpniowy 1988 r. w wybranych ośrodkach przemysłowych w Polsce (Górny Śląsk, Szczecin, Huta Stalowa Wola, Trójmiasto); 3. Relacje władza – opozycja – Kościół w końcu lat osiemdziesiątych XX w. na Pomorzu Zachodnim. W zakończeniu książki zamieszczono, niepublikowany dotąd, stenogram ze spotkania działaczy podziemnej "Solidarności” z przewodniczącym NSZZ "Solidarność” Lechem Wałęsą 27 lutego 1988 r. w Gdańsku.

Z recenzji dr hab. Andrzeja Friszkego: "Recenzowany tom sprawia dodatnie wrażenie i z pewnością jest najpoważniejszym opracowaniem strajków 1988 r., zwłaszcza w Szczecinie. (…) Otrzymujemy kompetentny przegląd wydarzeń, głównie dotyczących strajkujących, ale w pewnym stopniu także postaw władz lokalnych oraz Kościoła. Autorzy są kompetentni i widać, jak dużą pracę włożyli w przygotowanie artykułów”.

Książka „Zarejestrujcie nam Solidarność! Strajk sierpniowy 1988 r. w Szczecinie” - oprawa twarda - Wydawnictwo Instytut Pamięci Narodowej, IPN.

Książka posiada 250 stron i została wydana w 2009 r.

Oceń, napisz recenzję/opinię [+]
  Bądź pierwszy - napisz opinię, recenzję o książce "Zarejestrujcie nam Solidarność! Strajk sierpniowy 1988 r. w Szczecinie"
Artur Kubaj, Maciej Maciejewski (red.) - autor m.in.:
Regionalny wymiar Solidarności - okładka książki
Regionalny wymiar Solidarności 1980-1981. Szczecin... Artur Kubaj, Michał Siedziako (red.);
Nie wyrośli z marzeń - okładka książki
Nie wyrośli z marzeń Artur Kubaj;
Kupujący tę pozycję zamówili również:
Ludzie bezpieki województwa krakowskiego - okładka książki
Ludzie bezpieki województwa krakowskiego Wojciech Frazik, Filip Musiał, Mateusz Szpytma, Michał Wenklar
Konfederacja Polski Niepodległej - okładka książki
Konfederacja Polski Niepodległej w Krakowie w... Marcin Kasprzycki (red.), Jolanta Korkuć (red.)