moja niepodległa
pokaz koszyk
rozwiń menu
Tytuł książki:

Znaczki szczecińskiego podziemia autorstwa Jana Tarnowskiego 1981-1989

Autor książki:

Michał Guć, Henryk Mruk, Jan Tarnowski

(red.)
Dane szczegółowe:
Wydawca: Instytut Pamięci Narodowej, IPN
Rok wyd.: 2020
Oprawa: Zintegrowana
Ilość stron: 256 s.
EAN: 9788382290196
ISBN: 978-83-8229-019-6
Data: 2021-01-19
35.00 
pozycja dostępna Wyślemy w czasie: 24 h

Pliki do pobrania:

Spis treści - PDFSpis treści - PDF

Opis książki:

Znaczki szczecińskiego podziemia autorstwa Jana Tarnowskiego 1981–1989 to ewenement wydawniczy na polskim rynku. Po raz pierwszy tak kompletne dzieło dotyczące polskiej poczty podziemnej zostało opracowane w sposób naukowy. Wyznacza ono zupełnie nowy kierunek w postrzeganiu tych dowodów oporu społecznego w latach 1981–1989.

Poczta Niezależna, Poczta „Solidarności” jest zjawiskiem najnowszej historii Polski w niewystarczającym stopniu opisanym w literaturze i nieopracowanym naukowo. W szczególności dotyczy to lat 1981–1989, kiedy to filatelistyka podziemna była istotną częścią niezależnego ruchu wydawniczego, stanowiąc z jednej strony wyraz oporu społeczeństwa wobec rządzącego krajem reżimu, z drugiej zaś formę gromadzenia środków finansowych na działalność podziemną. Pierwowzorem Poczty Podziemnej „Solidarności” była m.in. Poczta Obozowa, która działała zarówno w czasie I, jak i II wojny światowej. Żołnierze osadzeni w obozach dla internowanych czy w obozach jenieckich organizowali wewnętrzną pocztę, gdzie przesyłki „z baraku do baraku” ofrankowane były wykonywanymi w obozie znaczkami, stemplami, a także grafikami o tematyce patriotycznej. Niezależne znaczki pocztowe wydawało też Polskie Państwo Podziemne podczas okupacji niemieckiej. Z kolei w okresie Powstania Warszawskiego działała Harcerska Poczta Powstańcza, która posiadała własne znaczki i stemple. Przesyłki te, roznoszone w walczącej Warszawy przez listonoszy – harcerzy Szarych Szeregów, stanowią dzisiaj filatelistyczne rarytasy.

Niniejsze opracowanie jest częścią większego przedsięwzięcia polegającego na opracowaniu i wydaniu katalogów Poczty Niezależnej. Celem autorów jest pokazanie oraz usystematyzowanie wszystkich znaczków Poczty „Solidarności” zaprojektowanych, wykonanych i wydanych przez Jana Tarnowskiego w latach 1981–1989. Publikacja ta ukazuje ogrom wykonanej pracy, zwłaszcza że nie była to jedyna forma jego podziemnej działalności. Zajmował się on również drukiem wydawnictw podziemnych i kolportażem bibuły, a także opracował wiele grafik patriotycznych.

Publikacja w ramach centralnego projektu badawczego IPN „Opozycja i opór społeczny w PRL 1956–1989”.

Książka "Znaczki szczecińskiego podziemia autorstwa Jana Tarnowskiego 1981-1989" - Michał Guć, Henryk Mruk, Jan Tarnowski (red.) - oprawa Zintegrowana - Wydawnictwo Instytut Pamięci Narodowej, IPN. Książka posiada 256 stron i została wydana w 2020 r. Cena 35.00 zł. Zapraszamy na zakupy! Zapewniamy szybką realizację zamówienia.

Bądź pierwszy - Oceń, napisz recenzję/opinię [+]