pokaz koszyk
»
»
»
Żołnierze porucznika Wądolnego. Z dziejów niepodległościowego podziemia...
»
»
»
»
»
»
książka:

Żołnierze porucznika Wądolnego. Z dziejów niepodległościowego podziemia na ziemi wadowickiej 1945-1947

Dane szczegółowe:
Producent: Księgarnia Akademicka
Oprawa: miękka
Data:2001-01-20
pozycja niedostępna

Żołnierze porucznika Wądolnego. Z dziejów niepodległościowego podziemia na ziemi wadowickiej 1945-1947 - Maciej Korkuć, Apolonia Ptak - opis książki:

Mieczysław Wądolny "Granit", "Mściciel", żołnierz Polskiego Państwa Podziemnego w latach okupacji niemieckiej, po wojnie stanął na czele niepodległościowego oddziału partyzanckiego walczącego na ziemi wadowickiej. Otoczony przez komunistyczne siły bezpieczeństwa zginął rozrywając się granatem 14 stycznia 1947 r.
Na publikację składają się dwie niezależne od siebie części. Opracowanie Macieja Korkucia "Oddział partyzancki Mieczysława Wądolnego "Mściciela" jest oparte o informacje zgromadzone przez autora w ramach badań nad dziejami podziemia zbrojnego w latach czterdziestych XX w. Autor wykorzystał m.in. zachowane dokumenty podziemia, Korpusu Bezpieczeństwa Wewnętrznego i Komitetu Wojewódzkiego PPR w Krakowie.
Część druga to opracowanie Apolonii Ptak oparte na relacjach żyjących jeszcze podkomendnych Mieczysława Wądolnego, zgromadzonych w wyniku prowadzonego z dużym uporem i konsekwencją "prywatnego śledztwa" autorki.
Zamierzeniem wydawców było, aby obie te części uzupełniały się wzajemnie pokazując realia i okoliczności partyzanckiej walki z władzą komunistyczną.

Książka „Żołnierze porucznika Wądolnego. Z dziejów niepodległościowego podziemia na ziemi wadowickiej 1945-1947” - oprawa miękka - Wydawnictwo Księgarnia Akademicka.

Książka posiada 0 stron i została wydana w 0000 r.

Oceń, napisz recenzję/opinię [+]
  Bądź pierwszy - napisz opinię, recenzję o książce "Żołnierze porucznika Wądolnego. Z dziejów niepodległościowego podziemia..."
Maciej Korkuć, Apolonia Ptak - autor m.in.: